چه خطراتی در حوزه فیبر نوری متوجه مهندسین است؟

توسط سعید خزایی -
40 0
چه خطراتی در حوزه فیبر نوری متوجه مهندسین است؟

تصورات اشتباه مهندسین برق از فیبر نوری 

معمولا ما متخصصان برق معمولا هنگام کار با فیبر نوری امنیت کار با فیبرهای نوری را جدی نمی گیریم. از آنجا که مطمئنیم این فیبرها هیچ الکتریسیته ای را حمل نمی کنند، ما نگران برق گرفتگی نیستیم و از آنجا که حرارت زیادی تولید نمی کند، نگران خطر آتش سوزی نیز نیستیم.

در واقع میتوان گفت  از آنجایی که منبع نور فیبرهای نوری برای چشم غیر مسلح قابل رویت نیست، ما حتی متوجه نمی شویم چه زمانی این فیبرها در حال انتقال داده هستند. همین مسئله بالاترین خطر را برای افرادی که با فیبر نوری کار می کنند را بهمراه خواهد داشت.

 

نور غیر قابل رویت و طول موج آنها

طول امواج نوری تقریبا 800 نانومتر یا بالاتر است. این نورها جزء نورهای مادون قرمز هستند که چشم ما نمی بیند (مانند نور منتشر شده توسط دستگاه کنترل تلویزیون). نورهای قابل رویت طول موج 380 تا 750 نانومتر دارد. نور فراتر از این محدوده غیر قابل رویت است. با وجودیکه این نورها دیده نمی شوند اما می توانند آسیب جدی به چشم وارد کنند.

سطح توان و طول موج اکثر سیستم های نوری از 50 نانووات تا 10 میلی وات است. اگر چه این مقدار توان بنظر زیاد نیست اما به خاطر داشته باشید این نور از میان فیبری که تنها 9 میلیونم متر قطر دارد عبور می کند. پس سطح توان بر سطح بالا است.

خطر وقتی بوجود می آید که فرد آموزش ندیده یک فیبر زنده و فعال را بر می دارد و مستقیم به آن نگاه می کند. فرد نوری نمی بیند پس فکر می کند خطری نیست! این کار می تواند در مدت کوتاهی شبکیه را بسوزاند. برای چک تدوام جریان اطلاعات نیاز به نگاه کردن مستقیم به فیبر فعال ندارد.

یکی از بهترین ابزارهای آزمایش این مسئله، ردیاب بصری است. ردیاب بصری در واقع یک نور قابل رویت است که شما آن را به فیبر می تابید و سپس با چشم مسیر عبور نور را در طول فیبر چک می کنید. ردیاب می تواند نور فلش، نور فلش تغییر یافته یا حتی یک میکروسکوپ باشد.

برای کابل های تک مد گاهی از ابزار قویتری استفاده می شود که VFL (یابنده بصری مشکل) نام دارد. این ابزارها از لیزرهای قرمز استفاده می کنند که توان کافی برای نشان دادن انقطاع ها در طول فیبر دارد. این ابزارها از ردیاب های ساده قوی تر هستند اما توانشان در حدی نیست که آسیبی به فیبر وارد کنند.

شما می توانید یک کارت فیلم خاص تهیه کنید تا بتوانید فیبرهای فعال را با چشم تشخیص دهید و در موردشان احتیاط کنید. این کارت نور مادون قرمز را به نور قابل رویت تبدیل می کند. به این ترتیب می توانید تشخیص دهید آیا یک فیبر فعال و در حال انتقال اطلاعات است یا خیر.

احتمال نابینایی با نگاه کردن به انتهای شکسته فیبر نوری تقریبا صفر است زیرا سطح شکسته نور را منتشر و پخش می کند. اما با نگاه کردن به فیبر نوری پولیش خورده احتمال آسیب به بینایی تحت شرایط خاصی وجود دارد :

1- وقتی منبع نور توان بالایی دارد مثلا برخی لیزر های تلویزیون های کابلی این توان را دارند.

2- اشعه نوری که از فیبر خارج می شود باریک باشد. آیا خاطرتان هست که می توان توسط ذره بین از نور خورشید برای تولید آتش استفاده کرد؟ دقیقا به همان شکل اگر نور خروجی از فیبر بسیار متمرکز باشد می تواند آسیب ایجاد کند.

سوزنهای شیشه ای میکروسکوپی

خطر جدی تر، قطعات شیشه است که در فیبر نوری موجود است. باید فیبرها را با احتیاط در دست بگیرید و با آن کار کنید. اول از همه باید در هنگام دست زدن به فیبر باز احتیاط کنید. فیبر باز فیبری است که درون کابل قرار ندارد. گابل های مدرن بسیار امن هستند و هیچ خطری برای شما ایجاد نمی کنند. کابل باز خطرناک است. اگر بصورت تصادفی دستتان به یک فیبر باز بخورد، به راحتی ممکن است خرده شیشه دردناکی وارد پوستتان شود. این خرده از شیشه شفافی است که دیدن آن بسیار دشوار است. خطر واقعی زمانی نیست که دستتان تصادفا به فیبر باز برخورد می کند بلکه زمانی است که شما در حال برش دادن یا لخت کردن فیبر هستید. این کار قطعات میکروسکوپیک شیشه را تولید می کند که در محیط کار شما پخش می شود و روی سطوح محیط می نشینند. این مواد، سوزن های غیر قابل رویت هستند. اگر این اگر این مواد پاک نشوند ناگزیر دست شما به آنها برخورد می کند. این مواد نازک و تیز به راحتی به پوست نفوذ می کنند. دقیقا مثل زمانی که یک براده چوب داخل پوستتان شده باشد، این مواد شیشه ای نیز در پوست حل نمی شوند. این قطعات خطرناکند. مثلا می توانند وارد غذای شما شده و باعث خونریزی داخلی شود.

برای اجتناب از این مشکل باید به شکل سخاوتمندانه و به مقدار زیاد از نوار پوشش دهنده (شکل زیر) یا سایر انواع نوار چسب ها استفاده کنید تا قطعات کوچک را جمع آوری کنید.

برخی متخصصان نوار چسب را به شکل بر عکس دور انگشتانشان می پیچند (بخش چسبناک به سمت بیرون) تا ذرات به محض ایجاد شدن به این چسب بچسبند. وقتی کارتان با نوار چسب تمام شد و سطوح تمیز شد، نوار را روی خودش با دقت تا کنید و دور بیندازید. هیچ گاه این نوار چسب را جایی رها نکنید.

 


به این مطلب امتیاز دهید 2 رای  نظرات کاربران

  نظر خود را برای ما ارسال کنید .

  جست جو

  دسته بندی مطالب

  پربازدیدترین ها

  مودم فیبر نوری

  انواع مودم های فیبر نوری قیمت مودم فیبرنوری خرید مودم فیبر نوری سایت فیبران فعال در فروش مودم فیبر نوری با مودم فیبر نوری مخابرات بیشتر آشنا شوید.