دی اسلم DSLAM چیست و چه کارایی دارد

توسط الهام چینی -
409 0
دی اسلم DSLAM چیست و چه کارایی دارد

دی اسلم DSLAM چیست؟

واژه DSLAM از سرواژگان Digital Subscriber line access multiplexer ایجاد شده و به معنی ابزاری برای ایجاد دسترسی اشتراکی کاربران به اینترنت است. DSLAM یک ابزار توزیع شبکه‌‌ای است که خطوط اختصاصی مشترکان را جمع‌آوری کرده و آن‌ها را به Uplink با ظرفیت بالا متصل می‌کند. هر Uplink دارای ظرفیت بالا، چه مبتنی بر ATM باشد و چه اترنت گیگابیتی، مشترکان را به سرویس‌‌دهندگان اینترنت (ISP) وصل می‌کند. واحدهای DSLAM معمولاً در مراکز مخابراتی یا نقاط توزیعی قرار می‌گیرند. این واحدها اجازه می‌دهند فناوری DSL که دارای سرعت بسیار بالایی است از طریق کابل های مسی انتقال پیدا کند. با استفاده از تکنیک‌های چندگانه، واحدهای DSLAM کمک می‌کنند تا میلیون‌ها خطی که در دهه پنجاه به‌منظور استفاده برای تلفن ایجاد شده بودند، کارایی خود را حفظ کنند. فناوری DSLAM همچنین به مدیریت ترافیک و اولویت‌بندی آن برای انتقال صدا، ویدیو و ترافیک داده کمک می‌کند. 

دستگاه دی اسلم DSLAM چیست؟

دستگاه دیسلم در مراکز ارائه دهنده سرویس DSL نصب و امکان ارائه خدمات مبتنی بر DSL را فراهم می نماید. DSLAM اتصالات مربوط به تعدادی از مشترکین را گرفته و آنها را به یک اتصال با ظرفیت بالا برای ارسال بر روی اینترنت تبدیل می نماید. دستگاه های DSLAM دارای انعطاف لازم در خصوص استفاده از خطوط DSL متفاوت ، پروتکل های متفاوت و مدولاسیون متفاوت (Cap,DMT) می باشند. 

کار دی اسلم DSLAM چیست؟

در برخی از مدل ها امکان انجام عملیات خاصی نظیر اختصاص پویای آدرس های IP به مشترکین، نیز وجود دارد.  در صورت استفاده از تمام ظرفیت خط ارتباطی اینترنت، مراکز ارائه دهنده سرویس DSL می توانند نسبت به ارتقاء خط ارتباطی اینترنت اقدام تا تمام مشترکین متصل شده به DSLAM دارای کارآئی مطلوب در زمینه استفاده از اینترنت گردند، این دستگاه از قابلیت ماژولار بودن نیز دارا هست و کارت های مختلفی را ساپورت میکند و پاور این دستگاه به دو صورت AC و DC  قابل استفاده است. هر کارت مشترک بسته به تعداد پورت زوج سیم مسی توسط اینترفیسی که در این خصوص تعبیه شده دریافت می نماید.سر دیگر سیمها به یک ترمینال مخصوص متصل میشود.این ترمینال برای هر مشترک 2 زوج سیم را ترکیب کرده و یک زوج سیم تحویل می دهد.

 • زوج سیم که از DSLAM خارج میشود.
 •  زوج سیم بوق که از سالن دستگاه می آید.

این دو مسیر با یک جک اسپلیتر ترکیب میشود و دیتا و بوق توسط یک سیم به سمت مشترک ارسال میشود.مشترک با یک اسپلیتر سمت خود بوق را از دیتا جدا کرده و از سیستم استفاده می نماید. نرم افزار DSLAM یا همان سیستم عامل در برندهای مختلف متفاوت میباشد و اصولا یک کنسول رابط مود گرافیکی نیز دارد.که امکاناتی جهت تنظیم دستگاه و پورتها برای کاربر دستگاه فراهم می کند.معمولا قابلیت هایی مانند کنترل پهنای باند برای هر پورت و گراف های مختلف را نیز دارا می باشد.

تفاوت ADSL و مودم های کابلی در رابطه با دی اسلم چیست؟

یکی از تفاوت های مهم بین ADSL و مودم های کابلی ، نحوه برخورد و رفتار DSLAM است . کاربران مودم های کابلی از یک شبکه بسته بصورت اشتراکی استفاده می نمایند. در چنین مواردیکه همزمان با افزایش تعداد کاربران ، کارآئی آنها تنزل پیدا خواهد کرد. ADSL برای هر یک از کاربران یک ارتباط اختصاصی ایجاد و آن را به DSLAM متصل می نماید. بدین ترتیب همزمان با افزایش کاربران ، کارآئی مربوطه تنزل پیدا نخواهد کرد. وضعیت فوق تا زمانیکه کاربران از تمام ظرفیت موجود خط ارتباطی با اینترنت استفاده نکرده باشند ، ادامه خواهد یافت . در صورت استفاده از تمام ظرفیت خط ارتباطی اینترنت ، مراکز ارائه دهنده سرویس DSL می توانند نسبت به ارتقاء خط ارتباطی اینترنت اقدام تا تمام مشترکین متصل شده به DSLAM دارای کارآئی مطلوب در زمینه استفاده از اینترنت گردند. استفاده از فناوری ADSL که برای برقراری ارتباط پرسرعت و بدون قطعی با اینترنت، طراحی و در اختیار کابران قرار گرفته است، می‌تواند به خوبی پاسخ‌گوی نیازهای یاد شده باشد و سهولت دسترسی مداوم به اینترنت را برای کاربران با سرعت قابل ملاحظه‌ای فراهم سازد.

قیمت دی اسلم DSLAM 

برای اطلاع از آخرین قیمت و خرید انواع تجهیزات فیبر نوری به سایت فروشگاهی فیبران فعال در فروش انواع تجهیزات فیبر نوری مراجعه کنید یا با مشاورین فروش فیبران تماس بگیرید.


به این مطلب امتیاز دهید 1 رای  نظرات کاربران

  نظر خود را برای ما ارسال کنید .

  جست جو

  دسته بندی مطالب

  پربازدیدترین ها

  سرویس ftth مخابرات

  سرویس FTTH مخابرات بر بستر فیبر نوری؛ سرویس FTTX اینترنت پر سرعت با هزینه کم تعرفه سرویس اینترنت مخابراتی. خرید تجهیزات سرویس FTTH فروش تجهیزات در سایت فیبران